לשיחת יעוץ   077-9978924

צוואה נוטריונית

צוואה זו נערכת ע"י הנוטריון ונחתמת בפניו כך שאין צורך בעדים נוספים. משמעות החתימה בפני הנוטריון כמוה כחתימה בפני שופט. הצוואה נערכת אצלינו במהירות ודיסקרטיות ובה הלקוח יפרט את רצונו לגבי מה שייעשה ברכושו לאחר לכתו. לעיתים, נושא השארת צוואה, עלול להיות מורכב, אישי וקשה. הנוטריון יכול לתת ייעוץ מקצועי לגבי הדרך הנכונה והמתאימה ללקוח לבצע את התהליך.

צוואה נוטריונית עם המרכז לשירותים נוטריונים!

במרכז לשירותים נוטריונים מיסודו של עו"ד אמנון מרכוס, נערכות כל סוגי צוואות, כולל צוואה נוטריונית, שיש לה עדיפות ברורה בפני בתי המשפט. מאמר זה יציג בפניכם את היתרונות הגלומים בעריכת צוואה אצל נוטריון. סעיף 22 לחוק הירושה מעניקה לנוטריון סמכות של שופט, ואישורו לצוואה, יהווה ראייה מספקת בהליך משפטי, ללא כל צורך בראייה נוספת.

עריכת צוואה נוטריונית, מגדילה את הסיכוי לקבילותה, ומרפה את ההסתברות במקרה של מתנגדים לה, שיבקשו להביא לביטולה. יש ארבע דרכים לעשות צוואה נוטריונית והם: בכתב יד, מול עדים, בפני רשות או בע"פ. צוואה בפני רשות שנעשית על ידי המצווה, באופן אישי באחת משתי הדרכים הללו:  המצווה מורה לרשות בעל פה את דברי הצוואה, או מגיש אותה לרשות בכתב. המצווה בוחר לומר את דברי הצוואה בע"פ, דבריו יירשמו וייקראו בפניו.

המצווה מצהיר על צוואתו והרשות מאשרת אותה על פני הצוואה, שהוקראה בפני המצווה ועפ"י הצהרת המצווה. בחר המצווה להגיש את הצוואה בכתב, אין כל צורך ברישומה, ודי במילוי אחר הדרישות האחרות בנושא זה. יתרונות של צוואה נוטריונית נוטריון הנו עורך דין, אשר קיבל רישיון של נוטריון באמצעות ועדה מיוחדת במשרד המשפטים.

חוק הנוטריונים קובע מהן חובותיו וסמכויותיו, ולמערכת המשפט כבוד רב לפעולות משפטיות הנעשות על-ידו. צוואה הנערכת ומאושרת על ידי נוטריון, נחשבת מבחינה משפטית למסמך אותנטי, שאין חולק עליה ולא על רצונו של המצווה בה לעומת צוואה רגילה. צוואה נוטריונית, אין חובה שתיכתב בכתב ידו של המצווה, היא לא תיפסל עקב  פגמים בחתימות עליה, וכן אין כל דרישה לעדים נוספים. עיקר הוא כי היא תהיה ערוכה ע"י עורך דין נוטריון במשרדו.

אישור רפואי

תקנה 4 (ה) בתקנות הנוטריונים קובעת, כי באם סבור הנוטריון כי המצווה איננו במצב בריאותי כשיר ותקין, על מנת לערוך את צוואתו, עליו לבקש ממנו להציג תעודה רפואית. במידה ומדובר במצווה המאושפז בבית חולים או מרותק למיטתו.

יערוך הנוטריון את הצוואה, רק לאחר הצגת תעודה רפואית נכונה לתאריך עריכת הצוואה. תעודה זו תצורף לעותק הצוואה שיישמר אצל הנוטריון. יש חשיבות רבה לתעודה הרפואית, שכן בה אמור לציין הרופא כי המצווה כשיר שכלית ונפשית לעשות צוואה, מודע למעשיו ולמשמעות תוכנה והיא משקפת את רצונו האמתי. צוואה שנעשית לאדם לא שיש ספק לגבי גמירות דעתו, מוטל בה פגם העלול לגרום לביטולה בבית המשפט.

צוואה רגילה

החוק קובע כי צוואה רגילה נערכת בפני 2 עדים שאין להם כל אינטרס. במקרה של מחלוקת החתמת אדם על צוואה רגילה, עלולה להתפרש באופן שונה ובית המשפט ידון בכך. לעומת זאת, במקרה של צוואה נוטריונית, זו זוכה להעדפה בכל הקשור לאמינות וכשרות משפטית. העדפה זו נובעת מכך, שהנוטריון העורך את הצוואה הנוטריונית, מבצע פעולות רבות של בדיקת כשרות המצווה, זהותו ובחינת רצונו האמתי, כולל הוכחות למצבו הרפואי הכשיר בזמן אמת, מה שלא תמיד מתבצע בהחתמת אדם על צוואה רגילה.

צוואה נוטריונית

מאמרים נוספים בנושא צוואה נוטריונית

תהליך כתיבת צוואה

תהליך כתיבת צוואה הגדרה וחשיבות של צוואה נוטריונית צוואה נוטריונית היא מסמך משפטי הקובע בבירור כיצד היית רוצה שנכסיך יחולקו לאחר מותך. זהו חלק חשוב

קרא עוד »
אמנון מרכוס - נוטריון ומקרקעין

אמנון מרכוס - נוטריון ומקרקעין

אמנון מרכוס - משרד עורכי דין נוטריון ומקרקעין. פירמת עו"ד מרכוס הוקמה בשנת 1993. בשנת 1995 הצטרף עו"ד אמנון מרכוס לפירמה כשותף. הפירמה עוסקת במרבית תחומי הדין האזרחי – מסחרי וייצגה מוסדות וגופים מסחריים גדולים.

נגישות