לשיחת יעוץ   077-9978924

תמ"א 38

על מנת להתחיל ממש בהתחלה ולספר מהי תמ"א 38, שיעור קצר בגיאוגרפיה מתובלת בהיסטוריה. גיאוגרפית, ישראל "יושבת" בדיוק על קו השבר הסורי אפריקאי, מה שהופך אותנו לנפיצים מאד בכל הקשור לרעידות אדמה, שלא עולה השאלה אם יהיו כאלו, אלא, מתי ובאיזו עצמה.בהיבט ההיסטורי, התרחשו כאן במשך השנים, עשרות רעידות שחלקן אף היו הרסניות ביותר, עם הרוגים רבים ונזק עצום למבנים ובתים אשר נבנו ללא מחשבה על סכנות מרעידות והנזק העלול להיגרם בעקבותיהן.

עד שנת 1975 לא נבנו בארץ מבנים עפ"י תקן לעמידות בפני רעידות אדמה (כפי שיש במדינות רבות בעולם), ולכן נערכה בדיקה בעניין ע"י המועצה הארצית לתכנון ובנייה, בה נתגלו כי ישנן בארץ כמיליון יח' דיור לערך, אשר לא יעמדו בפני רעידת אדמה חזקה לכשזו תגיע- והיא תגיע.

תמ"א 38 נכנסים להילוך גבוה

כעת, לאחר שהבנו את החשיבות שבבנייה עמידה בפני רעידות אדמה, נסביר הלכה למעשה מהי תמ"א 38 תמ"א (תכנית מתאר ארצית) היא תכנית מטעם המדינה, לחיזוק מבנים קיימים (כאלו שנבנו לפני שנות ה- 80 ואינם עומדים בתקן) מפני רעידות אדמה, כמו גם, זוהי דרך מצוינת להשבחת נכסים ללא תוספת עלות מצד בעליהם, כמו שיפוץ הבניין פנים וחוץ, הוספת ממ"ד, מרפסות, מעלית, החלפת תשתיות אינסטלציה ישנות, בניית חניה ועוד.

בכל הקשור לקבלנים המבצעים תמ"א 38 מעניקה המדינה אמצעי עידוד שונים באמצעות תוספות זכויות בנייה, הנחות מיסוי וקיצור בירוקרטיות מה שמגדיל את רווחיהם, כך שזהו מצב של WIN WIN לכולם.נציין, כי תמ"א 38 אינה חלה על מבנים בני קומה עד שתי קומות (עד 400 מ"ר), מבנים בלתי מאוישים, מבנים המיועדים להריסה, או מבנים אשר נבנו לאחר 1980

תמ"א 38 הלכה למעשה

על מנת להתחיל תמ"א 38 יש לדאוג בשלב הראשון, כי שני שלישים מדיירי הבניין יסכימו עקרונית לגשת לפרויקט, מרבית היזמים/ קבלני ביצוע, יסכימו לבצעה, רק אם יתקבל אישורם של רוב הדיירים, אחרת, לא יהיה ניתן להתחיל את הפרויקט.

עו"ד אמנון מרכוס מנוסה בליווי פרויקטים של תמ"א 38 ומתמחים בסבך הבירוקרטיות והניירת המרובה. אנו נדאג ללוות אתכם מהשלב הראשוני בתהליך ועד לסיומו, תוך שקיפות מלאה ושמירה על האינטרסים שלכם אל מול היזם/ קבלן מבצע, כמו גם הרשויות השונות. צרו קשר עוד היום, תאמו פגישה במשרדינו, כל השאר, עלינו.

נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת.

תמ"א 38
נגישות