אפוסטיל

שלומית וניר ביקשו להינשא באופן אזרחי בחו"ל, כמו רבים מאזרחי המדינה שעושים זאת, אך מה ששלומית וניר לא ידעו הוא כי על מנת שנישואיהם יהיו מוכרים וחוקיים במדינה, על תעודת הנישואין שלהם חייבת להופיע חותמת אפוסטיל. רבים המקרים בהם אנו נדרשים לחתימת אפוסטיל ועל מנת לפזר מעט עננים, היינו רוצים לעשות עבורכם מעט סדר ולהסביר מהו אפוסטיל ומתי נזדקק לו.

נוטריון- אפוסטיל- הבדלים.

הנוטריון מאמת, מאשר, מתרגם, חותם ומעיד בנוגע לאמיתות ניירת רשמית בעלת תוקף משפטי וחתימותיו ע"ג המסמך תופסת ברמה המקומית בלבד, קרי, בארץ. אך, במקרים בהם מדובר במסמך רשמי ציבורי שאמור להיות מוצג בחו"ל, ישנו צורך באישור הרשות המקומית הזרה, ובדיוק כאן נכנס האפוסטיל שנועד לאשר את חתימותיו של הנוטריון . לחותמת האפוסטיל שני סוגים, אחת- מאשרת את העובדה כי המסמך מאושר ע"י נוטריון מוסמך, והשני, מאשר את תוכנו. אין זה תפקידו של האפוסטיל "להכשיר" את המסמך ו/או להעניק לו תוקף, אלא לאמת את זהות הנוטריון החתום ע"ג המסמך בלבד, וכי הוא רשום במצבת הנוטריונים בארץ כנדרש.

מי זקוק לחותמת אפוסטיל?

כל ישראלי המעוניין או אשר התבקש להציג מסמך שקיבל אישור נוטריוני, בפני רשויות במדינה זרה, באמצעות ביהמ"ש מקומי. היה והמסמך נשאר בארץ, אישור נוטריוני מספק בהחלט, ללא תוספת אישורים ו/או אימותים נוספים. אפוסטיל נועד לקצר תהליכים בירוקרטים, מי שרצה בעבר למשל, לקבל אישור למסמך מסוים מרשות זרה, היה עליו להציגו עם חותמת נוטריונית בביהמ"ש/ עובד מדינה, ואז להציגו למשרד החוץ ורק אז לפנות לרשות המקומית הזרה , ולכן קבעה אמנת האג בשנת 1961 כי הצורך בחקיקת מסמכי חוץ ציבוריים- מבוטל, ומדינות המשתייכות לאמנת האג (בניהן ישראל) רשאיות לוותר על קבלת האישור מטעמו של משרד החוץ בלבד, אלא רק מאחד הגופים המתוארים באמנה (משרד חוץ/ עובד מדינה/ רשם ביהמ"ש) ובתנאי שהמדינות אכן משתייכות לאמנה. לעו"ד רן מרכוס ניסיון וידע מקצועי רחב בכל הקשור לאפוסטיל, ועל מנת להעניק לכם את השירות המיטבי, אין צורך בהגעה פיזית למשרד, תוכלו לשלוח את המסמך המקורי אלינו, לאימות, ונחזירו אליכם עד הבית או לכל מקום אחר שתבקשו.

נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת.

נגישות